W ostatnich latach konflikt w Syrii pochłonął życie ponad 300 tysięcy osób, a ponad 4 miliony zmusił do opuszczenia domu i poszukiwania schronienia w innych krajach. Po pięciu latach wojny nadzieje na szybki powrót stają się mniejsze, a Syryjczycy podejmują decyzję o oddaleniu się od granic swego państwa i szukaniu bezpieczeństwa w państwach europejskich. Pokonują pieszo tysiące kilometrów, spotykają się z pomocą wolontariuszy, niechęcią rządów oraz niektórych obywateli państw, przez które wędrują. Dotarcie do państwa, w którym chcą zostać oznacza koniec wędrówki, a jednocześnie początek drogi integracji z nowym społeczeństwem.

Właśnie integracja uchodźców była tematem międzynarodowego szkolenia, które odbyło się w dniach 21-27 sierpnia 2016 roku w Ankarze (Turcja). 24 osoby pracujące z młodzieżą, wolontariusze organizujący pomoc w obozach w Chorwacji, Macedonii, na dworcu kolejowym w Wiedniu, pracownicy organizacji zajmujących się integracją w Niemczech, Węgrzech, Francji i w Polsce spotkali się, aby wymienić doświadczenie, dobrymi praktykami i wspólnie zastanowić się nad przyszłymi działaniami.

Pracownicy i wolontariusze Fundacji IRSE reprezentowali Polskę i przedstawili sytuację uchodźców w naszym kraju. Wszyscy uczestnicy mieli okazję spotkać się z Syryjczykami i wysłuchać ich historii  życia, poszukiwania bezpieczeństwa, nadziei na powrót do domu i adaptacji w nowych warunkach. Spotkaliśmy zarówno rodziny przybyłe do Ankary i mieszkające na obrzeżach miasta, jak również syryjskich pracowników organizacji i instytucji z miejscowości Antiochia, położonej przy granicy z Syrią, oddalonej 40 km od Aleppo. Pomimo traumatycznych przeżyć Syryjczycy przywitali nas ciepło i cierpliwie odpowiadali na wszelkie pytania. A zapytani o wiadomość, jaką chcieliby przekazać mieszkańcom Europy zgodnie stwierdzili, że jeżeli inne państwa nie będą angażowały się w wojnę, Syria sama pokojowo rozwiąże swe problemy. Apelowali także o zrozumienie i pomoc, ponieważ wsparcie udzielone teraz Syryjczykom znajdującym sie w potrzebie powróci w momencie, gdy każdy z nas będzie potrzebował pomocy.

Organizatorem projektu była organizacja Baskent Genclik Hareketi Dernegi.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+